zde se nacházíte:
Úvod > O imunite

Čo je imunita

Imunita z latinského slova immunitas predstavuje veľmi zložitý mechanizmus, ktorého hlavnou úlohou je udržanie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu. Imunitný systém nás chráni pred rôznymi vonkajšími škodlivinami (vírusy, baktérie, plesne, parazity a alergény), ako aj pred vnútornými vplyvmi (nádorové alebo odumreté bunky).

Imunitu môžeme rozdeliť na:

  • nešpecifickú (prirodzenú, vrodenú) charakterizovanú rýchlou, ale vždy tou istou odpoveďou voči patogénom,
  • špecifickú (získanú) založenú na špecifickej odpovedi organizmu voči patogénom, tzn. že bunky špecifickej imunity dokážu rozoznať, odpovedať a zapamätať si určitú látku (antigén).

Vývoj imunity

Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva. Postupne sa tvoria jednotlivé zložky imunitného systému (špecifickej i nešpecifickej imunity), ktoré sa po narodení dieťaťa ďalej vyvíjajú. Ide o dlhodobý proces, ktorý pokračuje minimálne do predškolského veku. Niektorí pediatri tvrdia, že dieťa by malo asi štyrikrát do roka prekonať bežné ochorenie, aby sa jeho imunita posilňovala, pričom za bežné ochorenie považujú napríklad i nádchu.

Oslabená imunita

Príznaky poruchy imunity v zmysle jej oslabenia sa môžu líšiť v závislosti od veku dieťaťa. Medzi pomerne časté príznaky patria rôzne opakujujúce sa infekčné ochorenia a ich komplikácie (napr. ochorenie dýchacích ciest). Nezriedka sa môže oslabená imunita prejaviť opakovanými herpesmi, rôznymi kožnými ochoreniami alebo len všeobecne dlhotrvajúcou únavou.

Tipy na posilnenie imunity

Otužovanie a šport

Pohyb vonku i pri chladnejšom počasí pôsobí priaznivo na organizmus, a tým i na imunitu.

Primerané oblečenie

Všeobecne platí, že malé dieťa má mať len o jednu vrstvu viac než dospelý človek. Dieťa je aktívne a môže sa ľahko spotiť a k prechladnutiu je to potom už len krôčik.

Pestrá strava

Dieťa by malo jesť 5 až 6 razy denne stravu bohatú na minerály a vitamíny. Vitamín C je najlepším povzbudzovačom imunity, nájdete ho najmä v čerstvom ovocí a zelenine.

Spánok

8 - 10 hodín spánku denne podporuje imunitu a posilňuje organizmus. Vyhýbajte sa prekúreným miestnosťam nielen počas spánku, ale i počas dňa.

Hygienické návyky

Už odmalička učte deti pravidelne si umývať ruky po použití toalety, pred jedlom, po hrách a prechádzke vonku.

Výživové doplnky

V kritickom období je potrebné zvýšiť príjem vitamínu C a prípravkov na posilnenie imunity. Pediatri (30 %) odporúčajú výživové doplnky s betaglukánmi (zdroj: www.vyzivadeti.sk).

Pro podporu imunity