zde se nacházíte:
Úvod > Betaglukány

Imunostimulácia

Imunostimulácia je vhodná u detí, ktoré sú choré viac než 6 – 8 razy ročne tak, že musia ostať mimo kolektívu. Podľa lekárov je vhodné začať s výživovými doplnkami, ktoré obsahujú účinné látky prírodného pôvodu minimálne 1 mesiac pred očakávaným obdobím zvýšného výskytu chorôb.

Medzi významné imunostimulanty patria:

  • biologicky aktívne polysacharidy (napr. betaglukány) – ide o skupiny veľmi účinných prírodných látok, ktoré sú súčasťou bunkových stien húb a niektorých rastlín,
  • probiotiká a prebiotiká,
  • fytofarmaká (napr. prípravky z echinacey či bazy) – význam majú skôr pri akútnych infekciách dýchacieho systému, ich preventívny vplyv na opakované infekcie je malý,
  • minerály (najmä zinok a selén) – ich obsah v strave má dokázateľný účinok na imunitný systém a jeho optimálne fungovanie,
  • vitamíny (vitamín C, A, E).

Betaglukány

Betaglukány sú prírodné polysacharidy získavané z húb, rias, kvasníc, lišajníka a obilných zŕn.

Betaglukány získané z hlivy ustricovej (Pleurotus ostreatus) sa pre svoje celkovo prospešné vlastnosti používali na podporu systému obranných mechanizmov organizmu v tradičnej čínskej medicíne už pred viac ako 2000 rokmi. Zvyšujú aktivitu rôznych buniek imunitného systému, a tým aj odolnosť voči baktériám, vírusom a parazitom. Pri pravidelnom užívaní sa náš organizmus začína brániť a je lepšie pripravený na skutočný infekčný stav. Bezpečnosť betaglukánov je klinicky preukázaná.

Odporúčaná denná dávka čistého betaglukánu je 250 – 500 mg. U detí od 1 do 3 rokov sa odporúča 30 mg (vo forme sirupu), u detí od 3 rokov 90 – 100 mg (sirup alebo pastilky).

Klinický test

účinnosti multiIMUN tabliet vs. placebo meraním sekrečného IgA (sekrečný indikátor zvýšenia imunity)

Zdroj: Testovanie, meranie IgA a vyhodnotenie klinického testu prebehlo v Štátnom zdravotníckom ústave, na oddelení špeciálnych potravín

Záver: Priemerný nárast IgA (indikátor zvýšenia imunity) u zdravých pacientov bol 35%, doba užívania 30 dní

Odporúčaná denná dávka čistého betaglukánu je 250 - 500 mg. Pre deti od 1 roku do 3 rokov sa odporúča 30 mg (vo forme sirupu), pre deti od 3 rokov potom 90 - 100 mg (sirup alebo pastilky).

Nukleotidy izolované z kolostra

Nukleotidy sú všadeprítomné látky – sú stavebnou jednotkou buniek všetkých živých organizmov a zúčastňujú sa všetkých biologických pochodov v organizme.

Nukleotidy sú dôležitou a z mnoho hľadísk nevyhnutnou nutričnou zložkou. Kľúčový význam majú v regeneračných procesoch. Požiadavky na prísun nukleotidov exponenciálne narastajú v období záťaže (fyzická, psychická, infekcia). Nedostatok nukleotidov spôsobuje významný pokles funkčnosti mechanizmov špecifickej a nešpecifickej imunitnej odpovede.

Vitamín C

Vitamín C sa vo vysokých koncentráciách nachádza v bunkách imunitného systému, ktoré ho potrebujú pre svoju správnu funkciu. Prispieva tak k normálnej funkcii imunitného systému a k normálnemu energetickému metabolizmu. Je to dôležitý vitamín, ktorý pomáha znížiť mieru únavy a vyčerpania a prispieva tiež k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Vitamín C patrí medzi esenciálne látky, čo znamená, že ľudské telo nie je schopné si ho samo vytvárať a musí ho prijímať v potrave. Na rozdiel od vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E a K) je vitamín C rozpustný vo vode a telo si nedokáže vytvárať jeho zásoby, čo znamená, že sa ním nemôže predávkovať. Ale pozor, nadmerné množstvo vitamínu C zaťažuje obličky.

Potreba vitamínu C sa mení s pribúdajúcim vekom. Kým deťom stačí denne 40 – 50 mg, tínedžeri a dospelí potrebujú dvojnásobok (80 – 100 mg).

Galaktooligosacharidy (GOS)

Prirodzene sa vyskytujúca prebiotická vláknina, ktorá upravuje črevnú mikroflóru a prispieva tak k fyziologickému osídleniu čreva. Dobre fungujúce črevo je základom imunity.

Pro podporu imunity